Sıkça Sorulan Sorular

Burslar ve özel indirimler hakkında bilgi verirmisiniz?

ÖSYM tarafından düzenlenen öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı sonucunda kılavuzda Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi tarafından verilen %100, %75 burslu olduğu belirtilen bir programı tercih edip kazanan öğrenciler yararlanabilir.

Öğrencilerimiz, ek tercih bursundan da faydalabilirler. Ek Tercih Bursunu Nasıl Kazanırım?

Burslar akademik başarısızlık olsa dahi normal eğitim süresi boyunca devam eder.

Bölümlere, kontenjanlara ve burs oranlarına BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Burs kesintisi yaşanıyor mu?

Burs kesintisi sadece disiplin suçu işlenmesi durumunda uygulanabilmektedir. Ders başarısızlık durumunda burs kesintisi uygulanmamaktadır.

Kıbrıs'ta hayat pahalı mı?

Öğrenci adayları için KKTC ve üniversitemizin bulunduğu şehir olan Güzelyurt'ta hayat, Türkiye’deki diğer üniversite şehirlerinden pek bir farklılık göstermez. Adaya turist olarak gelen misafirlerle, öğrenci adaylarını ayırt etmek gerekir. Türkiye’deki büyük şehir üniversitelerinde okuyan bir öğrenci için gereken yaşam masrafları ile Güzelyurt’taki bir öğrencinin yaşam masraflarının birbirine yakın olduğu saptanmıştır.

Neden Kıbrıs'ta üniversite okumalıyım?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 2017 verilerine göre yaklaşık 90.000 öğrenci bulunmaktadır. Bir yönüyle eğitim adası olarak bilinen Kıbrıs’ta yaşam oldukça rahat ve güvenilirdir. Bazı kaynaklarda Kıbrıs’ın dünyanın en güvenilir, yaşam kalitesi yüksek yerlerden biri olduğuna dair yazılar bulunmaktadır. Bu güven dolu adada ayrıca bir çok ülkelerden gelen öğrencilerle tanışarak onların kültürlerini tanıma fırsatınız da olacaktır.

Neden üniversiteniz?

  • Dinamik Öğretim Kadrosu

KSTU’da uluslararası düzeyde seçkin öğretim üyeleri eğitim vermektedir.

  • Kuzey Kıbrıs’ın En Gelişmiş Laboratuvar Altyapısı

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, laboratuvarları ile dünya standartlarında uygulamalı eğitim vermektedir.

  • Güvenli ve Yeşil E-Kampüs

Portakal bahçelerinin arasında butik bir üniversite modeli ile yapılandırılan kampüs alanı, öğretim üyelerine, idari personellerine ve öğrencilerine "aile" dinamikleri etrafında yapılandırılan bir yaşam alanı sunmaktadır.

  • Uluslararası Kampüs, İyi İngilizce Fırsatı

Kozmopolit bir etkileşim imkanı sunan kampüs ortamımız, iyi ingilizce öğrenebilecekleri fırsatlara da sebep olmaktadır.

Üniversitenizin laboratuvar imkanlarından bahseder misiniz?

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, 25'ten fazla laboratuvarı ile dünya standartlarında uygulamalı eğitim vermektedir. Laboratuvarların tamamında son teknoloji cihazlar kullanılmakla birlikte akıllı sistem altyapı çözümleri tercih edilmiştir. Üniversitemiz, Kuzey Kıbrıs'ın en gelişmiş akıllı robotik laboratuvarlarına sahiptir. Avrupa'da bulunan bir çok üniversite ile eşdeğer gelişmişliğe sahiptir.

KKTC Üniversiteleri neden daha düşük puanlarla öğrenci kabul ediyor?

KKTC Üniversiteleri’nde bazı bölümlerin düşük yada yüksek olması öğrenci adaylarının ilgili bölümlerdeki tercihlerine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı bölümlerin puanlarının düşük olması, adadaki üniversitelerimizin verdiği eğitim kalitesinin sorgulanmasına asla neden olmamalıdır. Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nin kaliteli eğitim standartlarından mezun olacak öğrencilerimizin profesyonel iş hayatlarına sağladığı katkılar ile meslek hayatlarında daha etkin ve daha verimli birer birey olacaklardır.

Diplomanız YÖK’ten denkliği varmı?

Diplomalarımız YÖK ve YÖDAK'tan onaylıdır ve denkliği vardır. Türkiye'deki herhangi bir devlet veya vakıf üniversitesinden mezun olan öğrencinin elde ettiği haklardan farkı yoktur. Diplomamız aynı haklara sahiptir.

Adaya ulaşmak kolay mı? Ulaşım pahalı mı?

Adaya ulaşım genelde hava yolu ile yapılmaktadır. Günümüzde Ercan Havalimanına Türkiye’den sefer yapan Hava yolu şirketleri bulunmaktadır. Doğrudan seferler yaklaşık olarak 10 büyük şehirden gerçekleşmektedir. Aktarmalı olarak yapılan sefer ise daha geniş bir ulaşım fırsatı sunmaktadır. Ücretler, sezon, rezervasyon süresi ve kişinin satınalma tarihine göre farklılık gösterir. Ancak bilindiği üzere birçok havayolu şirketi sunduğu promosyonlarla ulaşımı çok daha kolay ve ucuz hale getirmektedir. Bazı şehirlerimizden deniz yolu ulaşımıda sağlanmaktadır. Türkiye'nin herhangi bir ilinden başka bir iline ulaşmaktan farkı yoktur.

Yurt imkanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Üniversitemizin hemen yanında T.C Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı devlet kız yurdu bulunmaktadır. 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde ise yine KYK'ya bağlı erkek öğrenci yurdu da bulunmaktadır. KYK, öğrencileri yerleştirirken en yakın üniversitenin öğrencilerinden başlayarak yerleştirme yaptığı için üniversitemizi kazanan öğrenciler KYK yurtlarında barınma konusunda öncelikli sıradadır. Aylık 300 TL civarında bir ödeme yapmaktadırlar. Bu ücrete kahvaltı ve akşam yemeği dahildir. Aynı zamanda KYK'da konaklamak istemeyen veya yerleşemeyen öğrenciler Güzelyurt içerisinde bulunan özel yurt, apart ve kiralık evlerde barınabilirler.

Üniversitenizde yabancı öğrenci var mı?

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'’nde farklı ülkelerden öğrenci profili bulunmakta, bu da üniversiteye uluslararası bir kimlik vermektedir. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerle yine farklı ülkelerden gelen öğretim üyelerinin sentezi vizyonunuza zenginlik katmaktadır. Türkiye’den gelen öğrencilerimiz kampüs ortamında çok farklı kültürlerle etkileşim içine girmekte, networkler oluşturmaktadırlar. Kozmopolit bir etkileşim imkanı sunan bu ortam, iyi ingilizce öğrenebilecekleri fırsatlara da sebep olmaktadır.

Okurken çalışabilir miyim?

KKTC çalışma kanununa göre, öğrencilere yarı zamanlı - part time öğrenci olarak haftada 20 saat çalışmalarına izin verilmektedir. Öğrenciler bunun için ilk olarak üniversiteye kaydolacak ve bir öğrenci belgesi alacaktır. Daha sonra öğrenci vizesi yanı sıra öğrencinin bir part time çalışma vizesi alması gerekmektedir. Part time vizesi iş veren yardımı ile yapılacaktır.

Üniversitenizde çalışabilir miyim?

Çalışma bursu da dediğimiz bu bursun karşılığında belirli sayıdaki öğrencilerimiz, derslerini aksatmayacak şekilde üniversitenin ilgili birimlerinde görevlendirilebilirler.

Bölüm değişikliği veya başka üniversitelere yatay geçiş yapabilir miyim?

Üniversitemiz YÖK’e bağlı bir yüksek öğrenim kurumu olduğu için, YÖK kuralları çerçevesinde öğrenciler bölüm değişikliği ve yatay geçiş işlemleri yapabilmektedir.

İngilizce hazırlık zorunlu mudur?

YÖK kuralları gereğince eğitim dili Türkçe olan programlarda ingilizce hazırlık eğitimi zorunlu değildir.

Tercihte bulunabilmem için gerekli olan baraj puanı kaçtır?

Ön lisans (2 yıllık) ve özel yetenek programlarını (BESYO) tercih edebilmeniz için TYT'den en az 150 puana sahip olmanız gerekmektedir. Lisans (4 yıllık) programları tercih edebilmeniz için TYT'den 150 ve AYT'den ilgili puan türünde 180 puana sahip olmanız gerekmektedir.

Kayıt yaptıracak öğrenciler için gerekli olan belgeler nelerdir? (TC Uyruklu öğrencilerden istenen belgeler )

1. İçinde bulunduğu akademik yıla ait ÖSYM YERLEŞTİRME BELGESİ ve SINAV SONUÇ BELGESİ
2. Lise diplomasının aslı
3. Nüfus cüzdanının 2 adet fotokopisi
4. son 6 ay içerisinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf. 
5. 1999 doğumlu ya da daha büyük yaştaki erkek adayların ilgili askerlik şubesinden alacakları “bir fakülte ya da yüksek okula kayıt olmasında askerlikçe hiçbir sakınca olmadığına” dair belge.
6. İçinde bulunulan akademik yıl için gerekli eğitim ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu. 
7. TC Sağlık Bakanlığı’na bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınan ve HEPATİT B, HEPATİT C, AKCİĞER SKOPİSİNİN YORUMLANMIŞ VE İMZALANMIŞ RAPORUNU içeren sağlık raporu. rapor tarihi muhaceret başvurusunda 3 ayı geçmemek koşulu aranır. (HASTANE HEYET RAPORU DEĞİLDİR)
ÖĞRENCİ İZİNLERİ TC UYRUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN 2 YILLIK ALINACAKTIR.
8. Geçerlilik süresi en az 6 ay devam eden pasaport (Öğrenci izinleri pasaporta işlenecektir)

KKTC’ye geldiğim zaman üniversiteye nasıl ulaşabilirim?

Kayıt haftasını takiben oryantasyon ve karşılama ekibimiz sizi Ercan Havaalanı ve Girne Limanından karşılayacaktır. Karşılama öncesi uçuş bilgilerinizi üniversitemiz web sitesindeki form üzerinden bildirmeniz gerekecektir.

Derslere devam zorunluluğu var mıdır?

YÖK kuralları gereği tüm bölümlerimizde %70 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Uygulamalı derslerde ise %80 devam zorunluluğu bulunmaktadır.

KKTC’de sağlık ile ilgili bir ihtiyacımız olur ise, sağlık sigortası var mı?

Üniversitemize kayıtlı olan her öğrenci, KKTC muhaceret işlemleri (öğrenci izni) çerçevesinde bireysel sağlık sigorta işlemlerini yapmakla yükümlüdür. Muhaceret işlemleri ile birlikte sağlık sigortası da sağlanan öğrenci, KKTC Devlet hastanelerinde ayakta ve yatılı faydalanabilmektedir.

Askerlik işlemleri üniversite tarafından yapılıyor mu?

1999 ve öncesi doğumlu erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi kayıt belgeleri ile birlikte üniversiteye teslim edilir. Kayıt esnasında öğrencinin askerlikle bir ilişkisinin bulunmaması gerekmektedir.Kayıt tarihinden sonra sona erecek tecil işlemleri ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ilgilenir ve gerekli işlemler sağlanır.

Fakülte ve meslek yüksekokulu programlarının eğitim süreleri ne kadardır?

Diş Hekimliği Fakültemiz 5 yıl, Diğer fakültelerimiz 4 yıl ve meslek yüksekokulu programlarımızın ise 2 yıl eğitim süresi bulunmaktadır.

Ek Tercihler nasıl yapılıyor?

YKS kayıtları sonrası mevcut kontenjanlarda kalan boşluklar için ÖSYM ek tercih kılavuzu yayınlar. Aday öğrenciler puanlarına göre tekrardan tercihte bulunurlar. Ek tercihler yapılırken lisans programlarında ÖSYS yerleşme puanı dengi veya üzerinde tercih yapılması gerekmektedir.

Özel öğrenci kayıt koşullarınız hakkında bilgi alabilir miyim?

Herhangi bir sebepten dolayı sınava giremeyen veya baraj puanı geçemeyen aday öğrencilerimiz “Özel Öğrenci” statüsünde Hazırlık Okulumuza kayıt yapabilmektedirler. Bir yılın sonunda ÖSYM tarafından üniversitemize yerleşmeniz durumunda fakülte eğitiminize devam edebilirsiniz.

Üniversite kampüs ortamı güvenli midir?

Kampüs bölgesinde haftanın 7 günü 24 saat görev yapan güvenlik görevlileri ve canlı kamera takibi ile KSTU Kampüsü içerisinde öğrencilerimize huzurlu ve güvenli bir yaşam sunulmaktadır.

Öğrencilere yönelik etkinlikler nelerdir?

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, öğrencilerinin akademik yönden gelişimlerinin yanında kişisel, kültürel ve sosyal gelişimlerine de önem vermektedir. Özellikle Sürekli Eğitim Merkezi çalışmalarıyla mezun olduğunuzda geçerli bir çok sertifikalı eğitimle özgeçmişinizi güçlendirebileceksiniz.

Öğrenci kulüp etkinlikleriniz var mı?

Öğrenciler tarafından kurulup yönetilen, kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ders dışı zamanlarını sosyal, kültürel ve sportif alanlarda aktiviteler ile değerlendirmelerini sağlayan birçok öğrenci kulübü yıl boyunca aktif haldedir.

Üniversiteniz mütevelli heyeti kimlerden oluşuyor?

Üniversitemiz mütevelli heyetini TIKLAYARAK öğrenebilirsiniz.

Öğretim kadronuz kimlerden oluşuyor?

KSTU’da seçkin öğretim üyeleri eğitim vermektedir. Fakülte web sayfalarını inceleyerek öğretim üyelerimizi görüntüleyebilirsiniz.

Başarı bursu veriyor musunuz?

Her akademik birimden sene sonu genel ortalamasına göre kendi sınıfında 1. olan öğrencilere +%10 ek başarı bursu verilmektedir.